SEO İçin Doğru Anahtar Kelimeleri Seçmek

SEO Rehberi adlı serimizin ilk yazısı ile tekrardan merhabalar hevesli dostlarım. Bugün sizinle düzgün bir SEO için doğru anahtar kelime (keyword) seçiminin önemi ve gerekliliği üzerine muhabbet edeceğiz.

İnternette yazmaya veya bir site oluşturmaya başlamadan önce hangi anahtar kelimelere odaklanmak istediğinize karar vermelisiniz. Anahtar kelimeler; insanların sitenizi bulmak için arama motorlarında arayacağı terimlerdir.

SEO için keskin ve net bir odak noktasına sahip olmak kesinlikle önemli bir unsurdur. Yani bu terimleri doğru seçmek tahmin ettiğinizden çok daha önemlidir.

Doğru anahtar kelimeleri seçmek için yapılması gerekenlerle başlayalım o halde.

Ne Çok Genel, Ne de Çok Özel Olmayın

Seçtiğiniz anahtar kelimenin, birçok insanın arayacağı kadar geniş bir konu üzerine olması önemlidir. Lakin bu şekilde yüksek bir arama motoru derecesi alma şansınız da bir o kadar zordur.

Mesela ”internet” kelimesi fazlasıyla genel bir konudur. Ancak, “İnternet Üzerinden İş Kurarken Başarılı Olmanın Yolları” daha hedefe yöneliktir ve SEO için daha avantajlıdır.

Aynı şekilde, ”Afrika” kelimesi de fazlasıyla geneldir. Wikipedia gibi siteler bu tür genel terimlerde daima önde olacaktır. Ama ”Kenya’daki En İyi Safari Turları” SEO için daha hedefe odaklı bir konu tercihidir.

Biraz önce ”keskin bir odak noktası” derken ne kastettiğimi anlamaya başladınız değil mi? Mükemmel!

Ne Hakkında Yazdığınıza Odaklanın

Tek bir anahtar kelime ile yüksek bir SEO başarısı elde etmek istiyorsanız ve konu hakkında sadece bir defa yazmayı düşünüyorsanız size kötü haberlerim var. Büyük ihtimalle başarısız olup değerli zamanınızı boşa harcamış olacaksınız.

Hakkında sık sık yazacağınız bir konu seçin.

Ama ben her şey hakkında yazabilirim.”

Hayır, yazamazsın.

Kuantum fiziği hakkında yazabilir misin? 20. yüzyılın başlarındaki caz müziği hakkında yazabilir misin? Peki kurbağaların çiftleşme alışkanlıkları hakkında yazabilir misin?

Üzgünüm, ne yazık ki her şey hakkında yazamayız.

Yazarlığınızın bir odak noktası olmalı. İlgi alanınızı ve ne hakkında yazmak istediğinizi iyi belirleyin.

Anahtar Kelime Araştırması Yapın

Google’a bir kelime yazmaya başladığınızda, Google’ın kelimenin geri kalanını tamamladığına veya devamına uygun cümleler ile tamamlamaya çalıştığına dikkat etmişsinizdir.

Google arama önerileri (en çok bilinen adıyla ”otomatik tamamlama”) servisi; başlangıç seviyesinde anahtar kelime araştırması yapmak için biçilmiş kaftan.

Kelimenizi yazmayı bitirmeden önce, kelimeniz ile en alakalı olan cümleleri (bazen de saçma ve alakasız sonuçları) göreceksiniz. Daha gelişmiş anahtar kelime araştırma formlarına girmeden önce buradan başlayın.

İşin temelini anlamaya başladığınızda Google’ın diğer gelişmiş araçlarını kullanmaya hazırsınız demektir.

Yorum yapın