SEO Rehberi

Uzun bir süredir arama motoru optimizasyonu (SEO) hakkında bir rehber hazırlamak istiyordum. O halde daha fazla uzatmadan detaylı ve anlaşılır olmasını planladığım SEO rehberi projemin ilk yazısı ile sizlere merhaba diyerek başlıyorum.

Google’ın; kâr etmek için SEO hilelerini kendi lehine kullanan içerik üreticilerine yanıt olarak, arama motoru algoritmalarını yakın zamanda güncellediğini duymuş olabilirsiniz.

Bu güncellemeden olumsuz etkilenenlerin çoğu hilekar site sahipleriydi ancak bazı meşru işletmeler de bu değişiklikten zarar gördü.

Sanırım algoritmanın ne olduğunu ve SEO’nun ne işinize yarayacağını merak etmeye başlamışsınızdır.

Açıklamayı elimden geldiğince basit ve anlaşılır tutmaya çalışacağım.

SEO Nedir?

seo aşamaları hakkında görsel
SEO Aşamalarından Bazıları

Wikipedia’nın arama motoru optimizasyonu (SEO) tanımı şudur:

Arama motoru optimizasyonu, web sitelerini arama motorlarının daha rahat bir şekilde anlayabilmesine “taramasına” olanak sağlayacak şekilde arama motorlarının kriterlerine uygun hale getirilerek “web sitesinin optimize edilmesi”, hedeflenen anahtar kelimelere ait arama motoru aramalarında yükseltilmesidir.

Wikipedia

Fazlasıyla robotik ve iç daraltan bir tanım.

Kısaca benim SEO tanımım:

SEO; insanların web sitelerinin, arama motorlarında daha kolay bulunmalarını sağlamak için yaptıkları bir dizi eylemdir (hem de bedava!).

SEO Rehberi mi? Gerek Var mı Bu Kadar Şeye?

Son birkaç sene içinde SEO oldukça popüler bir konu haline geldi. Özellikle blogcular web sitelerinin içeriğini arama motoru görünürlüğü için optimize etmenin önemini fark ettiler. (Bloglar SEO için biçilmiş kaftandır, bunun hakkında daha sonra tekrar konuşacağız.)

Ayrıca, internetten para kazanmaya çalışan insanlar; arama motorları aracılığıyla daha kolay bulunan bir içerik oluşturarak, kendilerini zamandan ve reklam bütçesi gibi önemli konulardan tasarruf ederlerken bulmuşlardır.

Sen Kimsin? Neden Sana Güvenelim?

Ben SEO uzmanı değilim, ama oldukça meraklı bir insan sayılırım. Benden daha bilgili ve zeki insanlardan öğrendiğim SEO taktiklerini, elimden geldiğince net ve daha anlaşılır bir şekilde sizlere bu SEO rehberi ile aktarmak isteyen ”hevesli’ bir insanım.

O zaman daha fazla zaman kaybetmeden bir an önce işimize koyulalım.

Yorum yapın